📅 Augusts 2020

Kā droši pirkt un pārdot, izmantojot darījuma kontu?Ikreiz, pērkot vai pārdodot kādus dārgus priekšmetus vai pakalpojumus, obligāts ir pirkuma līgums, par kura neatņemamu sastāvdaļu arvien vairāk kļūst kopīga darījuma konta atvēršana. Kas tas ir? Kas pircējiem par to būtu jāzina? Un kā tas ir noderīgs pārdevējiem? 
#

Kas ir darījuma konts? 

Darījuma konts ir pircējam un pārdevējam atvērts kopīgs konts, kurā tiek glabāti darījuma līdzekļi, līdz tiek pabeigta preču un pakalpojumu nodošana. To kontrolē trešā puse – visbiežāk banka vai cits finanšu uzņēmums. Tikai tad, kad pircējs apstiprina, ka preces vai pakalpojumi ir saņemti savlaicīgi un atbilstošā kvalitātē, nauda par pirkumu tiek pārskaitīta pārdevējam. 

#

Drošs automašīnas iegādes veids 🚙

Iedomājieties, ka pērkat automašīnu no ārzemēm. Jūs atrodat automašīnu tiešsaistē un vienojaties, ka pārdevējs atvedīs automašīnu uz jūsu valsti. Kas notiek tālāk? Vai samaksāsiet visu summu un cerēsiet, ka saņemsiet lielisku transportlīdzekli? Vai varbūt mēģināsiet vienoties par avansu un atlikušās summas samaksu tikai pēc pirkuma saņemšanas? Šīs sarunas nekad nav patīkamas, un vienmēr pastāv risks, ka kāda no pusēm var nebūt apmierināta un sliktākajā gadījumā – tikt piekrāpta. 

Lai izvairītos no šādiem pārpratumiem un riskiem, tiek atvērts darījuma konts. Pērkot automašīnu, objektīvs darījuma aģents, teiksim Paysera LT, pircējam un pārdevējam atver kopīgu kontu. Pēc tam pircējs naudu par automašīnu pārskaita uz šo kontu. Tiklīdz pārdevējs redz kontā naudu, viņš nosūta automašīnu uz pircēja valsti. Pēc automašīnas saņemšanas pircējs var to apskatīt un aģentam un pārdevējam sniegt apstiprinājumu, ka prece ir saņemta laikā un atbilstošā stāvoklī. Pēc apstiprinājuma saņemšanas nauda tiek pārskaitīta automašīnas pārdevējam. 

Darījuma konts nekustamajam īpašumam 🏠

Darījuma konts var arī ievērojami atvieglot nekustamā īpašuma, piemēram, dzīvokļa, mājas vai pat tirdzniecības telpu pirkšanas procesu. 

Iedomājieties, ka pērkat māju vai ēku, kurā joprojām dzīvo cilvēki vai darbojas uzņēmumi. Bieži vien īrnieki ar pārcelšanos nogaida līdz pēdējai dienai. Atverot darījuma kontu, jūs varat norādīt konkrētu datumu telpu un tiesību nodošanai, tāpēc pārdevējam pirms naudas saņemšanas ir jāizpilda šī prasība. 

Darījuma kontu atver šādu preču un pakalpojumu pirkšanai vai pārdošanai:

🏠 🏢 Nekustamais īpašums 

🚙 ⛵️ Transportlīdzekļi 

💍💎 Juvelierizstrādājumi 

‍‍👷‍♂️🏚 Remontdarbu pakalpojumi 

⚱️🏺 Senlietas 

🖼👩‍🎨 Mākslas darbi 

💻🌐 Domēni 

Citi pirkumi, kuriem nepieciešami līgumi 🎸📦🏎

Kā tas darbojas? 🤝

Viss pārdošanas un pirkšanas process ir aprakstīts piecos posmos, kuru laikā puses pastāvīgi sazinās. 

1. Pirmkārt, pircējs un pārdevējs noslēdz līgumu, kurā tiek norādīti preču nodošanas nosacījumi (preču kvalitāte, nodošanas laiks un cita informācija). Tiek atvērts darījuma konts.

2. Tad pircējs pārskaita naudu par precēm vai pakalpojumiem uz kopīgo darījuma kontu. 

3. Tiklīdz pārdevējs redz naudu kontā, viņš nosūta preces pircējam un iesniedz apliecinošus dokumentus. 

4. Pēc preču saņemšanas pircējs pārbauda to kvalitāti un apstiprina preču saņemšanu
VAI 
Ziņo par to, ka pirkums nav saņemts vai ir sliktas kvalitātes, sniedzot apliecinošus dokumentus, fotoattēlus u.c. 

5. Ja pircējs preces saņem savlaicīgi un tās ir labas kvalitātes, nauda tiek pārskaitīta pārdevējam. Ja preces neatbilst kvalitātes vai citām līgumā uzskaitītajām prasībām, pircējs tās atdod pārdevējam, iesniedz dokumentus, kas apliecina atgriešanu, un nauda, kas pārskaitīta darījuma kontā, tiek pārskaitīta atpakaļ pircējam

#

Kādi ir pārdevēja ieguvumi? 🤔

Darījuma konts ir noderīgs ne tikai pircējam, bet arī pārdevējam, kā arī dažādām situācijām – no preču piegādes līdz atgriešanas organizēšanai un naudas atmaksai. Jebkurš pārdevējs jutīsies atvieglots ar skaidru un profesionālu darījuma līgumu, kas pircējam sniegs caurskatāmu pārdošanas procesu, nemaz nerunājot par iespēju nosūtīt preces tikai ar aģenta apstiprinājumu, ka līdzekļi no pircēja ir saņemti. Arī gadījumā, ja preču kvalitāte ir slikta un tās ir jāatdod, pircējam būs jāsniedz pierādījumi šādām prasībām, kas attiecīgi pārdevējam ir tikai ieguvums un papildu aizsardzība. 

Kāda ir drošības cena? 

Ārzemēs darījuma konts ir jebkura lielāka pārdošanas procesa sastāvdaļa. Kaut arī šis pakalpojums tiek plaši piedāvāts arī Lietuvā un Latvijā, ļoti maz cilvēku zina par tā priekšrocībām un mēdz uzņemties risku, nevis darījuma pārvaldībā iekļaut trešo personu. 

Tomēr darījuma konta komisijas maksas ir ļoti zemas, salīdzinot ar iespējamiem zaudējumiem neveiksmīga darījuma vai krāpšanas gadījumā. Piemēram, pērkot vai pārdodot domēnu vai vietni, darījuma konta līguma noslēgšanas cena ir tikai no EUR 10, savukārt pārdošanas objekta cena ir neierobežota. 

Palielinoties tiešsaistē veikto darījumu skaitam, palielinās arī krāpšanas iespējamība. Cilvēki bieži pērk vai pārdod preces personām, kuras viņi personīgi nepazīst. Šādos gadījumos darījuma konts ir lēts risinājums, lai mazinātu risku un raizes, un ir noderīgs gan pircējiem, gan pārdevējiem. Tas ir tikai laika jautājums, kad darījuma konts kļūs par ierastu praksi tādās valstīs kā Lietuva un Latvija.