Visi bloga ieraksti

Lieldienas Paysera birojos visā pasaulē: no Bulgārijas līdz Lietuvai un Filipīnām!

Lieldienas visā pasaulē
Vairāk nekā trešdaļa pasaules gatavojas ilgi gaidītajām Lieldienu brīvdienām, tāpat arī mēs Paysera birojos visā pasaulē! Paysera komanda ir multikulturāla – no dažādām valstīm, reliģijām un kultūrām. Mēs vaicājām to pārstāvjiem, vai viņi svin Lieldienas, un, ja svin, tad kas ir tas, kas šos svētkus padara tik īpašus. Diemžēl daudzviet karantīnas kavēs daudzu tradīciju ievērošanu, tomēr svētku gars saglabājas.

Bulgārija, Rumānija, Ukraina, Baltkrievija un Krievija

Tā kā šīs valstis pārsvarā ir pareizticīgas, Lieldienas šogad tiks svinētas 2. maijā, un tie ir vieni no lielākajiem svētkiem valstī un pareizticīgo pasaulē kopumā.
Lieldienās tiek pārtraukts 40 dienu ilgais gavēnis, un galdi tiek klāti īpaši bagātīgi – ar dekorētām olām, tradicionālu saldo maizi un kūkām ("cozonac", "kulich" – atkarībā no valsts), dažādām gaļām utt. "Visi radinieki pulcējas pie Lieldienu galda, un mēs ceram, ka tas tā būs arī šogad, pašreizējā epidemioloģiskajā kontekstā", saka Daniels, Paysera Romania izpilddirektors.
Madlena, Attīstības nodaļas vadītāja no Bulgārijas, uzskaitīja dažādas tradīcijas, sākot no olu kaujām līdz svinīgiem apsveikumiem, savukārt Klientu atbalsta centra vadītāja Ivelīna uzsvēra, ka viņai ievērības cienīgākā tradīcija ir pusnakts mises apmeklēšana un svecīšu aizdegšana ar liesmu, kura tiek atvesta no Jeruzalemes.
Citas valstis nevar sacensties ar šo centību!
#

Igaunija, Latvija un Lietuva

Tā kā daudzi šajās valstīs ir katoļi, Lieldienas šogad tiks svinētas 4. aprīlī. Tie ir otri svarīgākie svētki pēc Ziemassvētkiem, un tos svin, krāsojot olas, pavadot laiku kopā ar ģimeni un ievērojot tradīcijas (piemēram, šūpojoties uz koka šūpolēm, kas Latvijā un Igaunijā ir būtiska Lieldienu sastāvdaļa).
"Kamēr reliģiozi cilvēki apmeklē baznīcu, tāpat kā daudzas citas brīvdienas mūsdienās Lieldienas vispirms tiek pamanītas lielveikalos, kur plauktos dominē šokolādes zaķi un olas," sacīja Agne no Paysera mārketinga komandas Lietuvā.
Lieldienu olas krāso sīpolu mizās, rudzu dzinumos, bietēs vai kumelītēs, kā arī veido uz olām dizainus. Pēc tam olu kaujās tiek noteikts uzvarētājs, un tas dzīvos visilgāk un būs visspēcīgākais.
#

Kolumbija, Filipīnas un Spānija

Lai gan Filipīnas un Kolumbija var šķist tālas un eksotiskas valstis, viņi ir lepni kristieši, tāpēc viņu Lieldienu tradīcijas nemaz tik ļoti neatšķiras no Eiropā esošajām.
Visas trīs valstis galvenokārt atzīmē nevis Lieldienu svētdienu, bet Svēto nedēļu pirms Lieldienām. Tas ir reliģisks atpūtas un atceres periods – daži uzņēmumi pārtrauc darbu, cilvēki gavē utt.
Paysera komandas locekle Juliana no Kolumbijas stāsta, ka daudzi cilvēki dodas uz mazākām pilsētām, kur var vērot reliģiskos pieminekļus un tradicionālos gājienus. Turpretī Randolfs, web dizainers no Filipīnām, uzskata, ka mūsdienās šī ilgākā nedēļas nogale bieži tiek pavadīta, vienkārši atpūšoties pludmalē.
Tikmēr Spānija ir pazīstama ar milzīgajiem troņiem (jeb "Paso"), kas svētku procesijas laikā tiek nesti uz vīriešu un sieviešu galvām, kā arī ar reliģiskām brālībām, kas ceremoniju laikā ietērpjas īpašos tērpos.
#

Bangladeša un Alžīrija

Valstīs, kur kristietība nav dominējošā reliģija, šajos svētkos nav lielu svinību, un tie bieži tiek atzīmētas tikai nelielās kristiešu kopienās.
Tomēr musulmaņu kopienai ir līdzīgi gavēņa (Ramadāna) pārtraukšanas svētki, ko dēvē par Eid al-Fitr festivālu, kas šogad notiks 13. maijā. To svin ar lūgšanām un ziedojumiem nabadzīgajiem.

Kosova un Albānija

Šajās Paysera partnervalstīs lielākā daļa iedzīvotāju ir musulmaņi, tomēr 10-20 procenti ir kristieši, no kuriem daži svin katoļu un daži – pareizticīgo Lieldienas. Abas Kosovā ir valsts svētku dienas. Citām iedzīvotāju daļām ir savas līdzīgas brīvdienas, kuras saistītas ar islāmu un tiek plaši atzīmētas visā valstī.